Lekcja 9 – Część 8 – Czytanie – чтение

Proszę przeczytać tekst, a następnie zdecydować, jakie to ubranie – spodnie, podkoszulek, krawat czy buty? - Пожалуйста, прочитайте текст, а затем решите, что это за одежда - брюки, футболка, галстук или туфли?

Nosi się do pracy, na wycieczkę, dyskotekę i biznesowe spotkanie. Skąd ta moda i fascynacja? – To ubranie uniwersalne, które jest tak samo dobre do marynarki, jak i do dżinsów. Zwykle nosimy białe, ale mogą też być bardziej ekstrawaganckie na wieczorny spacer lub na randkę. Można też nosić dwa, na przykład w kontrastowych kolorach.

W tym sezonie Kenzo proponuje je w kolorze zielonym, razem z szerokimi, kolorowymi spodniami. Yves Saint Laurent zaproponował nową wersję tego ubrania jako seksowną czarną sukienkę mini. Calvin Klein proponuje biały kolor, ale także bardzo seksowną wersję. Jil Sander proponuje czerwień, a Matthew Williamson złoto.

To ubranie to też deklaracja – można nosić na nim zdjęcie idola albo tekst politycznej manifestacji. Pewien Belg ma kolekcję 28 sztuk tego ubrania z różnych krajów z jednym tylko motywem – W.I. Leninem.


Proszę przeczytać tekst Subkultury i moda, a następnie dopasować nazwę subkultury do jej opisu. Пожалуйста, прочтите текст «Субкультуры и мода», а затем сопоставьте название субкультуры с ее описанием.

a) hip-hopowcy

b) techno

c) dresiarze

d) metalowcy

e) skejterzy (skejci)

  1. Noszą luźne, „za dużespodnie, czapki bejsbolówki, sportowe buty. Jeżdżą na deskorolkach. W tej grupie są też rollerzy, którzy jeżdżą na rolkach.
  2. Nosbardzo wąskie spodnie, wysokie adidasy lub glany i czarne podkoszulki. Mają długie włosy. Słuchają głośnej, „ciężkiej” muzyki.
  3. Noszą luźne spodnie, sportowe buty, a także bluzy sportowe z kapturem i czapki bejsbolówki. Słuchają hip-hopu.
  4. Na imprezach noszą fosforyzujące podkoszulki, farbują włosy na intensywne kolory. Słuchają rytmicznej
    muzyki, na przykład ambient, trance, jungle.
  5. Nossportowe komplety – dresy, często dobrej marki. To agresywna, chuligańska grupa. Lubią mecze piłki nożnej.
Lekcja 9 – Część 9 – Ćwiczenia – упражнения
Lekcja 9 Robimy zakupy - Урок 9 - Делаем покупки
К перечню уроков

Leave a Reply