Poproszę — пожалуйста
Poproszę bilety autobusowe. – Автобусные билеты, пожалуйста.
Poproszę nowe kalendarze. – Новые календари, пожалуйста.
Poproszę zapałki. – Спички, пожалуйста
Poproszę tamte papierosy. – Эти сигареты, пожалуйста
Poproszę chusteczki higieniczne. – Салфетки, пожалуйста.
Сколько стоит? Ile kosztuje?
Ile kosztuje? – сколько стоит? – для единственного числа
Ile kosztują? – сколько стоят? – для множественного числа
Ile to kosztuje? – Сколько это стоит?
- Ile kosztuje notes? – 4 złote.
- Ile kosztuje kawa? – 8 złotych.
- Ile kosztują nożyczki? – 20 złotych.
Польские деньги
Польские денежные единицы:
złoty — злотый (прилагательное. перешедшее в существительное)
grosz — гроши (существительное мужского рода)
В одном злотом 100 гроши.
1 złoty — złotówka
Согласование денежных единиц и числительных:
1 złoty, grosz – прилагательное в именительном падеже единственного числа, существительное в именительном падеже единственного числа
2,3,4,22,23,24,32,33,34 złote, grosze прилагательное в именительном падеже множественного числа, существительное в именительном падеже множественного числа
5,6….21, 25,26….31,35,36…41 złotych, groszy прилагательное в родительном падеже множественного числа, существительное в родительном падеже множественного числа.
Ile to kosztuje? – To kosztuje dwa złote.
Часто слова złoty и grosze опускают
- Ile kosztuje bilet? – Dwa złote.
- Ile kosztuje notes? – Cztery złotych.
- Ile kosztuje kalendarz? – Osiem złotych.
- Ile kosztuje piwo? – Pięć złotych.
- Ile to kosztuje? – Trzy złote.
- Ile to kosztuje? – sześć złotych.
- Ile to kosztuje? – Jeden złoty
- 0,30 zł — trzydzieści groszy
- 1,20 zł — złoty dwadzieścia
- 2,30 zł — dwa (złote) trzydzieści (groszy)
- 6,42 zł — sześć (złotych) czterdzieści dwa (grosze)
Ile kosztuje piwo? — Piwo kosztuje dwa złote pięćdziesiąt groszy.
Ile kosztuje dziesięć bananów? — Dziesięć bananów kosztuje pięć złotych.
Ile kosztują sardynki? — Sardynki kosztują trzy złote dwadzieścia groszy.
Ile kosztuje pięć bułek? — Pięć bułek kosztuje jeden złoty dwadzieścia pięć groszy.
Ile kosztuje dwanaście ciastek? — Dwanaście ciastek kosztuje szesnaście złotych osiemdziesiąt groszy.
Ile kosztuje szynka?- Szynka kosztuje osiem złotych trzydzieści sześć groszy.
Ile kosztują cztery czekolady? — Cztery czekolady kosztują jedenaście złotych dziewięćdziesiąt dwa grosze.
Ile kosztuje herbata? — Herbata kosztuje pięć złotych dziewięćdziesiąt dziewięć groszy.
Ile kosztuje dziesięć jajek? — Dziesięć jajek kosztuje trzy złote.