Польские слова на тему Свадьба – Ślub


zakochać się od pierwszego wejrzenia – влюбиться с первого взгляда

wyznaczyć spotkanie (randkę) – назначить свидание

przyjść na spotkanie (randkę) – прийти на свидание

wyznać miłość – признаться в любви

pocałować się – поцеловаться


Polski ślub i wesele

Nigdzie indziej w Europie nie ma tak uroczystych ślubów i tak hucznych wesel, jak w naszym kraju. Od 1998 roku narzeczeni nie muszą już zawierać osobno ślubu cywilnego i kościelnego, oni mają możliwość zawierania związku tylko w kościele. To nazywa się ślub konkordatowy. Przygotowania niektórzy rozpoczynają już na rok przed ślubem. Takie są terminy rezerwacji najbardziej eleganckich miejsc na przyjęcia weselne: restauracji, kawiarni oraz ekskluzywnych hoteli. Dużo wcześniej należy również zarezerwować fotografa i wynająć samochód, którym państwo młodzi pojadą do ślubu. Najpóźniej pięć miesięcy przed uroczystością przyszła panna młoda z mamą, przyjaciółką lub siostrą idzie na poszukiwanie sukni ślubnej.

W Polsce śluby zawierane są najczęściej w sobotę lub w niedzielę. Młoda para, kultywująca polską tradycję, przed wyjazdem do kościoła prosi rodziców o błogosławieństwo. W obecności najbliższej rodziny, w domu panny młodej rodzice obojga życzą im szczęścia na nowej drodze życia.

W kościele młodzi kolejno składają przysięgę i wymieniają się obrączkami. W kościele za parą stoją świadkowie, najczęściej kobieta i mężczyzna. W ceremonii ślubnej też biorą udział drużby i druhny.

Przed kościołem, tuż po ślubie młoda para obrzucana jest przez gości ryżem, płatkami kwiatów lub monetami. Aby zapewnić sobie dostatek, musi pozbierać wszystkie monety. Kolejno zaproszeni składają nowożeńcom życzenia i wręczają im bukiety kwiatów. Później za samochodem młodej pary ustawia się orszak weselny i wszyscy zaproszeni ruszają na miejsce przyjęcia.

Przed domem weselnym nowożeńcy witani są przez rodziców chlebem i solą. Powinni pocałować chleb, następnie wypić alkohol podany im w dwóch kieliszkach i rzucić je za siebie. Tłuczone szkło przyniesie im szczęście. Pan młody, zgodnie z polską tradycją, przenosi pannę młodą na rękach przez próg domu weselnego.

Menu weselne jest bardzo obfite. Przez całą noc goście częstowani są kilkoma gorącymi daniami. Goście tańczą przy akompaniamencie zespołu muzycznego. O północy podaje się tort i zabawa trwa do białego rana.


W dawnych czasach mężczyzna dominował w małżeństwie. Mąż miał prawo karania żony, ale nie wolno mu było jej głodzić i kaleczyć. Nie oznaczało to jednak niskiej pozycji kobiety w rodzinie. Jej autorytet rósł wraz z upowszechnieniem ślubów kościelnych, a także wskutek ewolucji sytuacji społecznej. Podczas gdy w wiekach średnich wartość kobiety zależała od posiadania dzieci, pod koniec epoki widziano w niej już partnerkę mężczyzny.

Do męskich zajęć należały prace gospodarskie, kobiety poza wychowaniem dzieci zajmowały się kuchnią, hodowlą
drobiu, ogrodem. Do obowiązków gospodyń należało także rzemiosło domowe, przede wszystkim troska o odzież dla
rodziny. Sytuacja zmieniła się w XIX wieku, kiedy to kobiety zaczęły walczyć o swoje prawa. Od tamtej pory kobieta,
oprócz tego, że zajmuje się domem, kształci się i pracuje.

Leave a Reply